Korek - zateplení, izolace a dekorace
![]() |
---|
UDRŽITELNOST S KORKU
Pravidelná těžba korku zásadním způsobem přispívá k ekologické, ekonomické a sociální udržitelnosti venkovských oblastí, kde korkové stromy rostou. Jeho hodnota je založena nejen na produktech získaných ze stromu, ale také na zemědělských, lesnických a mysliveckých činnostech, které jsou soustředěny kolem pěstování korkového dubu. Je základem světově unikátního ekosystému, ve kterém fauna a flóra koexistují s farmami a obilovinami.
Ze sociálního hlediska tato činnost vytváří a udržuje značný počet pracovních míst ve venkovských oblastech, čímž působí proti sociální dezertifikaci.
Pravidelné loupání korku umocňuje další z jeho překvapivých vlastností: jeho schopnost absorbovat oxid uhličitý. V průměru oloupaná korková kůra absorbuje pětkrát více CO 2 . Odhaduje se, že korkový les zachytí každý rok více než 14 milionů tun oxidu uhličitého, což významně přispívá ke snížení emisí skleníkových plynů, což je hlavní příčina změny klimatu.

PŘIROZENÉ A SVĚTLO
Rostlinná tkáň, která váží pouhých 0,16 gramu na centimetr krychlový.
FLEXIBILNÍ A STLAČITELNÉ
Dá se stlačit zhruba na polovinu své tloušťky, aniž by ztratila svou elasticitu, a jakmile se uvolní, získá zpět svůj tvar a objem. Je to jediná pevná látka, která po stlačení na jedné straně nezvětší objem na druhé; a díky své pružnosti se dokáže přizpůsobit např. změnám teploty a tlaku, aniž by procházela změnami.
TEPELNÁ A ZVUKOVÁ IZOLACE
Korek má nízkou vodivost vůči teplu, hluku a vibracím. Plynné složky obsažené v korku jsou totiž uzavřeny v malých vodotěsných přihrádkách, které jsou od sebe navzájem izolované látkou odolnou vůči vlhkosti.
NEPROPUSTNÉ PRO KAPALINY A PLYNY
Díky suberinu a ceroidům obsaženým v buněčných stěnách je korek prakticky nepropustný pro kapaliny a plyny. Jeho odolnost proti vlhkosti umožňuje stárnutí bez kazu.
PROTIPOŽÁRNÍ
Korek je také přirozeně ohnivzdorný: hoří bez vytvoření plamene a při hoření neuvolňuje toxické plyny.
PŘIROZENÝ DOTEK
Přirozená textura korku kombinuje měkkost a pružnost na dotek na přirozeně nepravidelném povrchu. Různá míra nepravidelnosti závisí na typu použitého korku a zvoleném stupni povrchové úpravy.
VYSOKÁ ODOLNOST PROTI ODĚRU
Korek je vysoce odolný proti oděru a má vysoký koeficient tření. Díky voštinové struktuře je jeho odolnost proti nárazu a tření vyšší než u jiných tvrdých povrchů.
HYPOALERGICKÝ
Vzhledem k tomu, že korek nepohlcuje prach, pomáhá chránit před alergiemi a neohrožuje astmatiky. Má také neměnnou ústavu, která zaručuje jeho účinnost.
VLASTNOSTI KORKU
Wszystkie filmy
Wszystkie filmy


70-Gallon Trifecta, now with Cork Bark.

Why Engineers Used Wood To Build Spacecraft

Korko: the new eco board making surf easier
Korek, neobvyklý a tvárný přírodní produkt
Kůra korku má voštinovou strukturu složenou, jak jsme již řekli dříve, z malých buněk naplněných vzduchem.
Vlastnosti korku přirozeně vyplývají ze struktury a chemického složení membrán, které jsou extrémně odolné, ale pružné, voděodolné a vzduchotěsné.
Každý krychlový centimetr korkové struktury obsahuje 30 až 40 milionů buněk.
Je velmi lehký a voděodolný – téměř 80 % objemu korku tvoří plynná hmota, díky čemuž je korek extrémně lehký a plave na vodě.
Nepropustnost pro kapaliny a plyny zaručuje "suberin", komplexní směs mastných kyselin a těžkých organických kyselin.
Díky extrémně pružným buněčným membránám je korek velmi pružný a stlačitelný.
Kromě toho má dobrý index pružnosti: vlivem vysokého tlaku se plyn v buňkách stlačuje a objem se zmenšuje a při pozastavení tlaku se korek vrátí do původního objemu.


Korek a změna klimatu
Možná se nový prvek změny klimatu uzavírá ve stále znepokojivějším scénáři a stále temnější budoucnosti ... zdá se, že v budoucnu bude obtížné pokračovat v jeho výrobě na Sicílii.
Letos poprvé od pradávna v lese korkového dubu nevznikl korek ... všechno - nebo téměř - bylo suché, k vyhození.
Sedláci byli ohromeni, což se ještě nikdy nestalo a zprávy o těchto místech pocházejí z roku 1556, takže panství a ho peripetie mají dobrou historickou paměť.
Zmíněný korkový dubový les se nachází ve východní části provincie Palermo, v Madoně mezi Castelbuono a Geraci Siculo, v Masseria Pintorna, který byl loni Fai nahlášen jako „Místo srdce“.
Pro podrobnější informace jsme oslovili mezinárodně uznávaného agronoma. Rozhovor brzy zveřejníme.